امروزه با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و افزایش تقاضا برای محصولات بهداشتی، به‌خصوص درزمینهٔ پرطرفدار و سؤال‌برانگیز لیزر موهای زائد، ممکن است در ذهن مخاطبان سردرگمی‌هایی در رابطه با اطلاعات و کارآیی برخی ابزارها و اینکه کدام‌یک بهترین نتیجه و عملکرد را خواهند داشت، ایجاد شود. دو دستگاه لیزر پرفروش در بازار امروز، دایود و پلاتینیوم هستند؛ اما به‌راستی دستگاه لیزر دایود بهتر است یا پلاتینیوم؟ در این مطلب سعی بر آن داریم تا با مقایسه لیزر پلاتینیوم و دایود اطلاعات کاملی به شما ارائه دهیم.

لیزر پلاتینیوم یا دایود

برای مقایسه لیزر پلاتینیوم و دایود، مطلب را با این سؤال آغاز می‌کنیم؛ دستگاه لیزر دایود چیست؟ دستگاه لیزر دایود ساخت کشور آلمان، ازجمله جدیدترین و پرکاربردترین دستگاه‌های موجود درزمینهٔ رفع موهای زائد است. این دستگاه با استفاده از تعداد زیادی پالس ایجادشده دمای فولیکول مو را تا دمای 55+ درجه سانتی‌گراد بالا می‌برد، این گرما موجب می‌شود موجب تخریب آن گردد و رنگ‌دانه‌های موهای زائد را متلاشی نماید.

مشخصات دستگاه لیزر دایود

دستگاه لیزر Diode‌، عملکردی در طول‌موج 800 تا 810 نانومتر دارد. طول‌موج استانداردی که به‌طورمعمول در این دستگاه مورداستفاده قرار می‌گیرد 808 نانومتر است که باعث می‌شود تا عمق نفوذ بیشتری به پوست داشته و فولیکول موهای زائد را هدف‌گیری کند. این دستگاه از قابلیت Q-Switch استفاده نمی‌کند ولی دارای سیستم خنک‌کننده قدرتمند و بسیار قوی تا دمای 5- درجه سانتی‌گراد است. این دستگاه سرعت شات بسیار بالایی (10-1 شات) داشته و باعث رفع انواع موی زائد باضخامت‌های مختلف با تغییر مدت‌زمان پالس می‌شود. سطح مقطع بزرگ (15mm×15mm) و رعایت اصول طراحی دستگاه و هندپیس جهت افزایش ایمنی و حفاظت از پزشک و بیمار از دیگر مشخصات این دستگاه است.

کاربرد لیزر دایود چیست؟

هرچه طول‌موج لیزر مو بلندتر باشد آسیبی که به پوست می‌رساند و تغییراتی که در رنگ‌دانه پوست ایجاد می‌کند، کمتر است. طول‌موج استفاده‌شده در دستگاه لیزر Diode با توجه به اینکه نفوذ بیشتری دارد اما ملانین و رنگ‌دانه‌های اپیدرم پوست این طول‌موج را جذب نمی‌کنند. هرچند لیزرهای دایود می‌توانند در عمق بیشتری از درم نفوذ کنند و همیشه احتمال سوختگی یا تغییر رنگ پوست توسط این قبیل لیزرها وجود دارد و رعایت اصول ایمنی و کالیبراسیون دقیق دستگاه دایود را می‌طلبد. لیزر موهای پوست برنزه، شاید ازجمله قابلیت‌های لیزر دایود برای این دسته از افراد مورد‌استفاده نباشد ولی عدم استفاده از فلش لامپ در این دستگاه باعث متمایز شدن آن از سایر ابزارها شده است.

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت، عموماً به نحوی است که رفع موهای زائد در لیزر Diode عموماً به‌صورت پالس چندگانه است و در مقایسه با لیزرهای الکساندریت جذب طول‌موج کمتری از خود نشان می‌دهد.

مزایای استفاده از دستگاه لیزر دایود

رفع موهای زائد با لیزر دایود، چون عملکرد سریع‌تری دارد، نیازی نیست که لیزر از یک ناحیه چندین بار عبور کند.

لیزر بدون درد، بعلاوه سرعت‌بالا در این دستگاه می‌تواند سطح زیادی از موهای زائد را به‌طور هم‌زمان نابود کند.

محدوده طول‌موج آن با توجه به موارد مختلف کاربرد قابل تنظیم است.

به دلیل قابل تنظیم بودن طول‌موج احتمال اینکه اپیدرم آسیب ببیند در این روش بسیار ناچیز است.

لیزر دایود علاوه بر استفاده برای پوست‌های روشن در پوست‌های تیره‌تر نیز قابلیت کاربرد به بهترین شکل دارد.

کار با دستگاه لیزر دایود می‌تواند قسمت‌های مختلفی از بدن مثل بیکینی، صورت، گردن و … را شامل شود.

در آخر باید گفت که دوران نقاهت کمی دارد بهبودی ناشی از لیزر این دستگاه، به‌سرعت حاصل خواهد شد.

مضرات دستگاه لیزر دایود و عوارض آن در رفع موهای زائد

مواردی که ذکر می‌شود ممکن است در کمتر از 5 درصد افراد رخ دهد؛

احتمال بروز سوختگی و یا قرمز شدن پوست و تورم در ناحیه درمان پس از لیزر

ممکن است برای کسانی که قبلاً برنزه انجام داده‌اند مشکل به وجود آورد.

در پوست‌های حساس احتمال بروز التهاب وجود دارد که جای نگرانی نداشته و ظرف چند ساعت از بین خواهد رفت.

پس از لیزر ممکن است اثری دائم و یا موقتی تغییر رنگ پوست بسته به نوع پوست فرد ایجاد شود.

پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از عوارض احتمالی حتماً بعد از لیزر از کرم ضد آفتاب با SPF 30 به بالا به‌طور مرتب استفاده شود.

لیزر پلاتینیوم چیست؟

دستگاه لیزر پلاتینیوم ساخت کشور آلمان و شرکت ALMA است. از جدیدترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد در دنیا محسوب می‌شود. این دستگاه با استفاده از سه طول‌موج مختلف در یک ترکیب می‌تواند علاوه بر اینکه محدوده رنگ پوست‌های مختلفی را شامل شود عمق‌های مختلف پوست را هدف گرفته و ساختارهای درونی موهای زائد را به‌راحتی تشخیص دهد. شاید این قابلیت این دستگاه، باعث شود برای درمان موهای زائد نیاز به مراقبت کم‌تر و راحتی بیش‌تری باشد.

مشخصات دستگاه لیزر پلاتینیوم

در این دستگاه عموماً از سه فناوری طول‌موجی استفاده می‌شود. فناوری الکس با طول‌موج 755 نانومتر ایدئال برای موهای روشن و ظریف فناوری TM با 810 نانومتر طول‌موج کلاسیک است که بانفوذ عمیق‌تر در فولیکول مو سرعت بیشتری در درمان دارد. فناوری آخر با طول‌موج 1064 نانومتر عمیق‌ترین نفوذ را در فولیکول مو ایجاد می‌کند و برای پوست موهای تیره بسیار ایدئال است.

کاربرد لیزر پلاتینیوم چیست؟

یکی دیگر از سیستم‌هایی که در این دستگاه مورداستفاده قرار می‌گیرد سیستم کولینگ آیس یا خنک‌کنندگی است که درنتیجه روش‌های درمانی با استفاده از این دستگاه بدون درد انجام می‌شود. این تکنولوژی می‌تواند در مدتی طولانی، پوست را حین جلسه لیزر موهای زائد خنک نگه دارد و از یاقوت کبود سرد برای کاهش خطر سوختگی سطح پوست و پایین آوردن دمای لایه درمی پوست، جایی که فولیکول‌های مو در اثر حرارت لیزر می‌سوزند؛ استفاده می‌کند؛ و نیازی به استفاده از مواد موضعی بی‌حسی نیست. شرکت سازنده ادعا می‌کند که فناوری دستگاه Platinum اثر بهتری بر ملانین مو و درنتیجه لیزر موهای نازک و کرکی بر روی انواع پوست‌های روشن و تیره خواهد داشت شاید بتوان گفت ازجمله بهترین دستگاه لیزر موهای کرکی و نازک یا حتی موهای بسیار ضخیم دستگاه پلاتینیوم می‌تواند باشد.

مزایای استفاده از دستگاه لیزر پلاتینیوم

این دستگاه سرعت شات بسیار بالایی (10-1 شات) داشته و صفحه اسکرین لمسی 12 اینچی کار با این دستگاه را ساده‌تر کرده است. وجود تکنولوژی SHR که مورد تأیید مراکز معتبر دنیاست و تأثیرپذیری فوق‌العاده‌ای بر انواع پوست گذاشته و جلسات موردنیاز برای لیزر موهای زائد با دستگاه سوپرانو پلاتینیوم نسبت به دستگاه Diode کمتر است چون قدرت بیشتری دارد. قابلیت استفاده برای تمامی انواع پوست بارنگ‌ها مختلف ازجمله مزیت‌های این دستگاه است که حتی پوست‌های برنزه و تیره‌رنگ نیز به‌راحتی می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. عدم نیاز به تعمیرات مداوم و استهلاک پایین همچنین طراحی مهندسی‌شده بسیار مناسب برای راحتی پزشک و بیمار نیز ازجمله مزایای این دستگاه است. طبق بررسی‌های صورت گرفته اثربخشی تقریباً 7 ساله برای این دستگاه تخمین زده‌شده است و درمان سریع و آرامی برای بیمار به همراه دارد. با توجه به ویژگی‌های کاربردی ارائه‌شده در این ابزار، بهترین دستگاه لیزر مو زائد 2021 بدون شک می‌تواند دستگاه لیزر پلاتینیوم باشد.

معایب لیزر با دستگاه پلاتینیوم

ازجمله معایب محدودی که می‌توان برای این دستگاه نام برد این است که با توجه به کاربرد چند طول‌موج در یک دستگاه مصرف برق نسبتاً بیشتر بوده و هزینه‌ای که برای خریداری آن صرف خواهد شد به‌تناسب بیشتر است؛ اما درمجموع این دستگاه عیب فاحشی برای مطرح کردن ندارد.

کلام آخر

در پایان این مطلب در مقایسه لیزر پلاتینیوم و دایود باید به این نکته توجه کرد بسته به کارآیی و عملکرد هریک از دستگاه‌های اشاره‌شده، شما می‌توانید دستگاه لیزر پلاتینیوم یا دایود را تهیه کنید؛ اما همان‌طور که ذکر شد دستگاه Platinum با استفاده از تکنولوژی چندین طول‌موج در یک دستگاه، سیستم خنک‌کننده، پوشش محدوده‌های بیشتری از طیف رنگ پوست با موهای مختلف، عدم نیاز به مواد بی‌حسی موضعی، استهلاک پایین و همچنین عدم درد و عوارض کمتر برای بیمار دستگاه کاملی برای استفاده در کلینیک‌های بهداشتی به نظر میرسد و شما را از هر حیث بینیاز خواهد. هر دو دستگاه ساخت کشور آلمان هستند و امروزه جایگاه مناسبی در بازار دستگاههای بهداشتی از این قبیل دارند.

سؤالات متداول

چرا دانستن طول‌موج دستگاه‌های لیزر مهم است؟

هرچه طول‌موج لیزر مو بلندتر باشد آسیبی که به پوست می‌رساند و تغییراتی که در رنگ‌دانه پوست ایجاد می‌کند کمتر است.

طول‌موج مورداستفاده در دستگاه لیزر دایود و پلاتینیوم چقدر است؟

دستگاه لیزر Diode‌، عملکردی در طول‌موج 800 تا 810 نانومتر دارد. دستگاه پلاتینیوم از 3 طول‌موج 755 و 810 و 1064 استفاده می‌کند.

دستگاه لیزر دایود و پلاتینیوم ساخت کدام کشورند؟

دستگاه لیزر دایود و پلاتینیوم ساخت کشور آلمان هستند.

آیا با دستگاه دایود می‌توان موهای پوست برنزه را لیزر کرد؟

خیر؛ ممکن است برای کسانی که قبلاً برنزه انجام داده‌اند مشکل به وجود آورد.

چه دستگاهی برای لیزر موهای پوست برنزه مناسب است؟

دستگاه پلاتینیوم. قابلیت استفاده برای تمامی انواع پوست بارنگ‌ها مختلف ازجمله مزیت‌های این دستگاه است که حتی پوست‌های برنزه و تیره‌رنگ نیز به‌راحتی می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند.

کدام دستگاه برای لیزر موهای کرکی و نازک بهتر است؟

فناوری دستگاه پلاتینیوم اثر بهتری بر ملانین مو و درنتیجه لیزر موهای نازک و کرکی بر روی انواع پوست‌های روشن و تیره خواهد داشت.

در مقایسه بین دستگاه دایود با پلاتینیوم رفع موهای زائد با کدام‌یک درد کمتری خواهد داشت؟

دستگاه پلاتینیوم با توجه به استفاده از فناوری‌های کولینگ یا خنک‌کننده بدون درد بوده و عوارض کمتری به همراه دارد.

4.5/5 - (35 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *