شیو کردن، اپیلاسیون و سایر روش‌های اصلاح بدن و صورت همگی زمان‌بر هستند، اما ممکن است برای برخی از افراد که به دنبال پوستی صاف و بدون مو هستند، تنها گزینه‌های موجود باشند. با وجود این اگر تمایل دارید برای همیشه از شر موهای زائد بدنتان خلاص شوید و نتیجه‌ای دائمی ببینید، می‌توانید از بهترین لیزر موهای کرکی و ضخیم استفاده کنید. این روش پیشرفته با استفاده از اشعه ماورای بنفش، فولیکول موهای زائد را از بین می‌برد و پوستی صاف و ابریشمی برای شما به ارمغان می‌آورد. در مطلب حاضر قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به این فرایند داشته باشیم و به طور مفصل راجع به بهترین لیزر موهای کرکی و نازک صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

لیزر چگونه موهای زائد را از بین می‌برد؟

به طور خلاصه لیزر با هدف قرار دادن و از بین بردن فولیکول مو توسط یک پرتو با شدت بالا، در حین اینکه از بافت پوست مراقبت می‌کند، موجب حذف دائمی موهای زائد می‌شود. لیزر موهای زائد معمولا باعث کاهش چشمگیر تعداد موهای بدن در ناحیه تحت درمان می‌شود، اما برخی از افراد ممکن است رشد مجدد موها را تجربه کنند.

لیزر موهای زائد برای انواع مختلف پوست و مو

به طور کلی از بین بردن موهای ناخواسته یک مرحله مهم در حفظ زیبایی هر شخصی محسوب می‌شود. همانطور که گفتیم بسیاری از مردان و زنان اصلاح و اپیلاسیون مداوم را خسته کننده و وقت‌گیر می‌دانند. با وجود این که لیزر موهای زائد غالبا یک فرایند ساده است، اما برای کسانی که دارای پوست خاصی هستند، می‌تواند یک چالش باشد.

لیزر موهای زائد برای پوست روشن تا گندمی

هنگامی که صحبت از لیزر موهای کرکی و ضخیم زائد می‌شود، پوست با تناژ روشن و موهای تیره بیشترین تأثیر پذیری را دارند. از آنجا که بین رنگ مو و پوست تمایز چشمگیری وجود دارد، لیزر هیچ مشکلی در شناسایی فولیکول مو و حمله موثر به آن را ندارد.

لیزر موهای زائد برای پوست تیره

از بین بردن موهای زائد با لیزر برای پوست‌های تیره، می‌تواند یک چالش باشد. چالشی که پوست‌های تیره با آن مواجه هستند، این است كه لیزر به سختی می‌تواند پوست را از مو متمایز كند، زیرا مو و رنگ پوست اغلب یكی هستند. در واقع بهترین عملکرد لیزر هنگامی است که رنگ پوست و مو در تضاد با هم باشند.

یکی از مهمترین عوارضی که ممکن است در لیزر موهای زائد برای پوست‌های تیره رخ دهد، تغییر رنگ است. در این مواقع اشعه لیزر می‌تواند به جای مو، بافت پوست اطراف را از بین ببرد و باعث ایجاد زخم دائمی و تغییر رنگ پوست شود. با این حال، یک راه حل برای بیمارانی که پوست تیره دارند این است که برای لیزر موهای کرکی و نازک بدنشان از  لیزر Nd: Yag استفاده کنند. این دستگاه لیزر احتمال ایجاد زخم، سوختگی و تغییر رنگ پوست افراد را کاهش می‌دهد.

لیزر موهای زائد برای پوست و موی روشن

کارکرد لیزر نشان می‌دهد منبع حرارت دستگاه رنگدانه مو را جذب می‌کند و ریشه آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از آنجا که موهای بلوند رنگدانه کافی برای جذب گرمای لیزر را ندارند، بنابراین باعث می‌شود استفاده از لیزر برای پوست‌های روشن با موهای بلوند یا حتی خاکستری غیر قابل اعتماد باشد.

البته جای هیچ نگرانی نیست، لیزرهای مخصوصی وجود دارد که در از بین بردن موهای ناخواسته مردان و زنان دارای پوست روشن و موی بور، موثر است؛ از جمله آنها می‌توان به لیزر الکساندرایت اشاره کرد.

انواع موهای بدن

دو نوع مو در سطح بدن می‌روید: ضخیم و کرکی. موهای کرکی، ریز و کوتاه هستند و قسمت اعظمی از بدن را به جز کف دست و پا می‌پوشانند. موهای کرکی و نازک عملا دیده نمی‌شوند. در مقابل، موهای ضخیم، دارای رنگدانه هستند و قابل مشاهده اند. این نوع مو معمولا در ناحیه شرمگاهی، زیر بغل و پا دیده می‌شود و افراد را به سمت استفاده از  لیزر می‌کشاند.

لیزر موهای کرکی و نازک

موضوع مورد بحث ما در این مطلب مرتبط با لیزر موهای کرکی و نازک است. احتمالا برایتان پیش آمده که در طول روز هنگامی که صورت خود را به سمت نور می‌چرخانید، آن جلای نرم و ظریف طلایی رنگ را حول صورت و بدن خود می‌بینید. اگرچه موهای کرکی به سختی قابل مشاهده است، اما همچنان بسیاری از افراد را آزار می‌دهد و می‌خواهند ظاهر صاف‌تری به پوست خود بدهند. در برخی موارد، موهای کرکی و نازک اطراف صورت با استفاده از آرایش، به خصوص لوازم آرایش پودری، بیشتر نشان داده می‌شود؛ زیرا به موها می‌چسبد و ظاهر گرد و خاکی حول صورت ایجاد می‌کند.

موهای کرکی به طور معمول کمتر از 2 میلی متر طول دارند و در صورت و بدن مشاهده شده و رنگ روشنی دارند. همه افراد با درجه‌های مختلفی از موی کرکی متولد می‌شوند و این نوع مو به تنظیم دمای بدن آنها کمک می‌کند. اکثر موهای کرکی با تأثیر از هورمون‌هایی به نام آندروژن در سنین بلوغ، رشد کرده و ضخیم می‌شوند؛ این مکانیزم در مردان بسیار بیشتر از زنان اتفاق می‌افتد. در خانم‌های بالغ، موهای کرکی بیشتر در ناحیه صورت و بالای لب فوقانی، چانه، زیر چانه، گونه‌ها و خط فک به چشم می‌خورد.

به گفته محققان مقدار موهای کرکی در بدن افراد متاثر از نژاد و ژنتیک آنها و متفاوت است. اما عدم تعادل هورمونی و شرایط پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، بیماری‌های غده فوق کلیه و هیپوفیز و مقادیر بیش از حد کورتیزول نیز می‌تواند باعث افزایش موهای کرکی شود.

لیزر موهای کرکی: لیزر دایود برای موهای کرکیچه گزینه‌هایی برای حذف موهای کرکی و نازک وجود دارد؟

روش‌هایی مثل درماپلنینگ، اصلاح بدن، کرم موبر، اپیلاسیون، لیزر و سایر روش‌های اصلاح بدن می‌تواند برای حذف این نوع موهای زائد چاره ساز باشد.

تفکری که سال‌ها پیش برای لیزر موهای کرکی وجود داشت بر این اصل استوار بود که موهای بسیار بور، خاکستری یا سفید حاوی ملانین نیستند، بنابراین اشعه لیزر قادر به شناسایی و تاثیر گذاری بر آنها نیست، بنابراین لیزر این نوع از موها نتیجه بخش نخواهد بود. اما امروزه با پیشرفت فناوری و توسعه دستگاه‌های لیزر، این تفکر منسوخ شده و نتایج نشان می‌دهد برخی از دستگاه‌های لیزر قادر به شناسایی و حذف موهای کرکی و نازک هستند.

انتخاب بهترین لیزر موهای کرکی و نازک

لیزر دایود

لیزر دایود یکی از جدیدترین دستگاه‌های لیزر موجود در بازار است که متخصصان پوست و کارشناسان خبره لیزر درمانی، مدل‌هایی مانند Lumenis Lightsheer آن را به عنوان استاندارد طلایی در لیزر موهای زائد در نظر می‌گیرند. این لیزر هر دو طول موج کوتاه و بلند را از خود ساطع می‌کند و باعث می‌شود نور به عمق فولیکول مو نفوذ کرده و جذب ملانین به خوبی انجام شود. لیزر دایود برای موهای کرکی یک گزینه مناسب است و از مزایای زیر برخوردار است:

 • لیزرهای دایود، پالس‌های با فرکانس بالا و کم فشار را ارائه می‌دهند
 • مطالعات نشان می‌دهد که می‌توان از این نوع لیزر با خیال راحت بر روی انواع پوست استفاده کرد
 • لیزر دایود می‌تواند به غشای پوست نفوذ کند و برای حذف موهای زائد رنگ پوست‌های برنزه، موثر باشد
 • دایود روی موهای تیره و درشت بهترین عملکرد را دارد

لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندریت باعث آسیب دقیق به منطقه هدف می‌شود و از بافت اطراف پوست مراقبت می‌کند. طول موج 755 نانومتری اشعه پرانرژی است که توسط لیزر ساطع می‌شود و حرارت حاصل از آن به پیاز مو آسیب می‌رساند و رشد آن را متوقف می‌کند. لیزرهای الكساندریت در حالت Q-switched نیز موجود است و به لیزر امکان می‌دهد پرتو نور را با شدت بالا در پالس‌های بسیار كوتاه تولید كند. این لیزر از مزایای زیر برخوردار است:

 • بسیار کاربردی برای پوشش مناطق بزرگ (اندازه وسعت 6-16 میلی متر)
 • امکان تکرار پالس بالا تا 5 هرتز برای درمان سریعتر
 • ضریب نفوذ عالی، به معنای کوتاه‌تر بودن دوره درمان نسبت به سایر لیزرها
 • ثابت شده است که لیزر الکساندرایت به عنوان بهترین لیزر موهای کرکی و نازک به کار می‌رود

لیزر Nd: YAG

این لیزر مانند دایود برای انواع رنگ پوست مناسب است، به خصوص برای رنگ پوست‌های تیره بسیار کاربردی است. Nd: YAG در حالت q-switched دو طول موج تولید می‌کند: 532nm و 1064nm. هنگامی که لیزر با 1064 نانومتر ارائه می‌شود، قادر است به عمیق‌ترین فولیکول‌ها نفوذ کند بدون اینکه از نظر حرارتی به بافت اطراف آسیب برساند. از طرف دیگر طول موج 532 نانومتر آن برای درمان موهای ظریف نزدیک به سطح قابل استفاده است. شاید در مقایسه با لیزر الکساندرایت، Nd: YAG بهترین لیزر موهای کرکی و نازک نباشد، اما می‌تواند کاندید مناسب و کم دردی برای افراد با موهای زائد نازک باشد.

سوالات متداول

 • چه مدت زمانی طول می‌کشد تا با لیزر از شر موهای زائد بدن خلاص شویم؟

به دلیل تغییر چرخه‌های رشد مو و ضخامت فولیکول، دیدن نتایج دائمی ممکن است مدتی طول بکشد. اما به طور معمول اکثر افراد در شش ماه اول دوره درمان، شاهد بهبود خواهند بود.

 • کدام نوع مو زودتر با لیزر از بین می‌رود؟

نوع موی شما تا حد زیادی بر درمان شما تاثیر دارد. لیزر بر روی موهای ضخیم بیشتر از موهای نازک و ریز تاثیر می‌گذارد، زیرا برای لیزر آسانتر است که ملانین موجود در مو را هدف قرار داده و فولیکول را از بین ببرد.

 • هزینه برداشت موهای زائد با لیزر چقدر است؟

عوامل مختلفی وجود دارد که بر هزینه دقیق لیزر درمانی تاثیر می‌گذارد؛ بررسی همه این عوامل (منطقه تحت درمان، تراکم و ضخامت مو، تعداد جلسات درمانی، نوع نژاد و محل جغرافیایی تولد) به تعیین هزینه نهایی درمان شما کمک می‌کند.

1/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *