تا چند دهه پیش لیزر موهای زائد مختص افرادی با پوست روشن و موهای تیره بود؛ این تضاد بین موهای تیره و پوست روشن به لیزر کمک می‌کرد تا بر روی هدف خود تمرکز کرده و بدون سوزاندن پوست، نتیجه بهتری به همراه داشته باشد. به همین دلیل افراد سفیدپوست کاندیدای ایده‌آل لیزر درمانی بودند. با توجه به این که در آن زمان دستگاه‌های لیزر قادر به تشخیص تفاوت فولیکول‌های مو و رنگدانه‌های پوست نبودند؛ امکان لیزر موهای پوست برنزه وجود نداشت، چرا که ممکن بود این دسته افراد با انجام لیزر به پوستشان صدمه بزنند و در معرض خطراتی همچون سوختگی، زخم و تغییر رنگ پوست قرار بگیرند.

با توجه به تحقیقات گسترده‌ای که برای مقابله با این محدودیت‌ها انجام شده‌است، اکنون می‌توان از لیزر موهای زائد با امنیت بیشتری برای همه تیپ های پوستی استفاده کرد؛ در واقع امکان رفع موهای کرکی برای طیف وسیع‌تری از رنگین پوستان به یک واقعیت تبدیل شده‌است. گرچه برای افراد با رنگ پوست تیره، به تعداد جلسات بیشتری نیاز است، اما با این حال باز هم لیزر درمانی روشی بسیار مؤثر است.

لیزر چگونه موهای زائد بدن را از بین می‌برد؟

دستگاه های لیزر با تابش نور شدید، فولیکول و پیاز مو را هدف قرار داده، باعث آسیب دائمی به ریشه مو شده و ادامه رشد آن را متوقف میکنند. این عمل با هدف قرار دادن رنگدانه موجود در مو عمل می‌کند، در واقع تضاد بین تیرگی مو و روشنی پوست یک امتیاز برای تمرکز صحیح لیزر روی فولیکول‌های مو محسوب می‌شود. همین امر، دلیل تفکر غلط مردم دربارهٔ عدم کارکرد لیزر بر روی پوست‌های سبزه و تیره رنگ را قوت میبخشد.

لیزر موهای پوست برنزه با بهترین دستگاه لیزر مو زائد ۲۰۲۱

اولین و مهمترین نکته‌ای این است که دو نوع لیزر Nd:YAG و دایود برای پوست‌های با تناژ تیره بسیار خوب عمل می‌کنند. آنها لیزرهای ترجیحی برای افرادی هستند که سطح بالاتری از ملانین دارند.

 1. در سال‌های اخیر لیزر Nd:YAG به‌طور فزاینده‌ای محبوب شده‌است. لیزر Nd:YAG به تفاوت‌های ظریف رنگدانه‌ای بین پوست و مو حساس است. نسبت به لیزر دایود، طول موج بیشتری دارد و با پالس‌های بلندی که دارد، راحت‌تر بر فولیکول‌های مو اثر می‌گذارد. لیزر Nd:YAG ایمن‌ترین و بهترین دستگاه لیزر پوست سبزه با موهای ضخیم است که در مقایسه با سایر دستگاه‌های لیزری که در بازار وجود دارد، تأثیر کمتری بر موهای نازک یا روشن می‌گذارد. نتیجه آن در جلسات کوتاه‌تری قابل مشاهده است.
 2. دستگاه های لیزر دایود به عنوان بهترین لیزر موهای کرکی و نازک شناخته می‌شوند و در حین این که از بافت اطراف پوست محافظت می‌کنند، به‌طور مؤثری موها را از بین می‌برند. این لیزر به دلیل طیف گسترده طول موج های کاری آن، برای تمام تیپ های پوستی، مناسب است، اما بهترین عملکرد آن برای برای پوست‌های روشن تا زیتونی است. برای لیزر موهای پوست برنزه، انرژی لیزر دایود باید به صورت آهسته‌تر در هر پالس جریان یابد و زمان بیشتری برای خنک شدن پوست در نظر گرفته شود. برند Lumenis LightSheer، یکی از محبوب‌ترین برندهای لیزرهای دایود است که با دارا بودن مکانیسم مکش، توجه افراد را از درد منحرف می‌کند.
راهنمای لیزر موهای پوست برنزه
مشاوره خرید بهترین لیزر موهای پوست برنزه

نکاتی که قبل از لیزر موهای پوست برنزه باید بدانید

 1. لیزر مناسب پوست خود را انتخاب کنید. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، داشتن رنگ پوست تیره‌تر، خطر عوارض جانبی مربوط به لیزر موهای زائد را افزایش می‌دهد. لیزرهای Nd:YAG و Diode به رنگ و ملانین پوست شما بسیار حساس هستند؛ بنابراین بدون آسیب رساندن به پوست‌ دقیقاً به فولیکول‌های مو نفوذ می‌کنند. ضمناً استفاده از لیزری که طول موج بیشتری دارد، این خطرات را کاهش می‌دهد.
 2. رنگ پوست سبزه و برنزه حساسیت بیشتری نسبت به رنگ پوست روشن دارند، از طرف دیگر لیزرهای مختلفی وجود دارد که به‌طور خاصی برای طیف رنگی از پوست طراحی شده‌اند. بهتر است در این مواقع خجالتی نباشید و از پزشک مرتبط سؤال بپرسید که آیا تجربه‌ای دربارهٔ لیزر موهای پوست برنزه داشته‌اند یا خیر؟ و نتیجه کار چگونه بوده‌است؟ اگر متعهد به صرف این زمان و هزینه زیاد برای از بین بردن دائمی موهای زائد بدن خود هستید، کمی بیشتر وقت بگذارید و به دنبال تمامی سوالات ذهنی خود باشید.
 3. صبور باشید. برای از بین بردن کامل رشد مو به‌طور متوسط شش جلسه زمان لازم است. رفع موهای زائد با لیزر دایود زمان می‌برد و مدت زمان آن بستگی به رنگ پوست و نوع موهای بدن شما دارد. پس از هر جلسه، شما شاهد کاهش رشد موهای بدنتان هستید. برای موهای ضخیم و رنگ پوست تیره به احتمال زیاد به جلسات بیشتری نیاز خواهد بود. به یاد داشته باشید که این روش درمان یک سرمایه‌گذاری است و پس از پایان کار دیگر نیازی به انجام کارهای خسته‌کننده اصلاح، اپیلاسیونیا موم انداختن نخواهید داشت.

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت چیست؟

در ادامه قصد داریم شما را با یکی دیگر از مشهورترین دستگاه‌های لیزری که در کشور محبوبیت دارد و به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شود، آشنا کنیم و تفاوت آن را با لیزر دایود شرح دهیم. به‌طور کلی هر دو نوع دستگاه لیزر اغلب برای درمان لیزر موهای زائد استفاده می‌شود، دایود کمی جدیدتر از الکساندرایت است. به ریز جزئیاتی که در ادامه شرح داده‌ایم دقت کنید.

لیزر دایود چیست؟

پیش از این، کار با دستگاه لیزر دایود را توضیح دادیم و گفتیم که گزینه خوبی برای لیزر موهای پوست برنزه است. اما برای مقایسه آن با لیزر الکساندرایت باید بگوییم که لیزر دایود با طول موج ۸۰۰ یا ۸۱۰ نانومتر کار می‌کند. این طول موج طولانی‌تر اجازه نفوذ عمیق‌تر اشعه لیزر به پوست را می‌دهد. از ملانین موجود در غشای بیرونی پوست محافظت می‌کند و مستقیماً فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد. بنابراین میتوان گفت که لیزر دایود روی موهای ضخیم و تیره عملکرد خوبی دارد و برای موهای پشت یا بیکینی گزینه مناسبی است.

لیزر الکساندرایت چیست؟

لیزر الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر کار می‌کند، یعنی طول موجی کوتاه‌تر از لیزر دایود و به‌طور مؤثری برای درمان لیزر موهای زائد در انواع تیپ پوستی 1 تا 4 مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول موج کوتاه‌تر باعث می‌شود که از نظر تئوری درمان روی پوست‌های روشن‌تر موثرتر از پوست‌های تیره باشد.

هزینه لیزر موهای پوست برنزه چقدر است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع موهای زائد، از جمله مهمترین موارد در تعیین هزینه درمان است. اگرچه لیزر موهای زائد پوست برنزه گاهی می‌تواند به تعداد جلسات بیشتری نسبت به حالت عادی نیاز داشته باشد، اما این یک احتمال است زیرا شرایط پوست و موی هر فرد با دیگری متفاوت است. علاوه بر این هزینه لیزر درمانی بسته به این که قصد لیزر موهای کدام بخش از بدن را دارید، بسیار متفاوت است. به‌طور کلی هرچه منطقه مورد نظر بزرگتر باشد، قیمت لیزر نیز بالاتر است.

در بسیاری از اوقات، هیچ تفاوتی در هزینه بین لیزر Nd:YAG و دایود وجود ندارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که دستگاه لیزر دایود ممکن است در از بین بردن موهای پوست‌های قهوه‌ای یا برنزه کمی موثرتر باشد. البته لیزر Nd:YAG نیز برای لیزر موهای زائد پوست برنزه بسیار قابل اطمینان است.

چگونه خود را برای لیزر موهای زائد آماده کنیم؟

 • پس از برنامه‌ریزی و رزرو وقت، از پوست خود را محافظت کنید. حداقل پنج روز قبل از درمان، استفاده از محصولات مراقبت پوستی که حاوی مواد خشنی مثل اسیدهای گلیکولیک و سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید و هرگونه رتینوئید (از جمله ترتینوئین و آداپالین) هستند را متوقف کنید. این مواد می‌توانند پوست شما را نسبت به انرژی لیزر حساس‌تر کنند.
 • از آنجا که افراد با پوست‌ تیره و برنزه رنگدانه‌های بیشتری در ملانین پوست‌شان دارند، ممکن است بعد از لیزر، پوست واکنش متفاوتی نشان دهند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم اگر حتی کمی برنزه هستید، به اپراتور لیزر اطلاع دهید.

مراقبت از پوست برنزه و تیره پس از لیزر موهای زائد

لیزر موهای پوست برنزه ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. برای هر یک از عوارض پیش‌آمده می‌توانید از داروهای تجویز شده با نظر پزشک متخصص استفاده کنید. برای تحریک یا قرمزی پوست بعد از لیزر، هیدروکورتیزون می‌تواند به رفع التهاب کمک کند. همچنین برای مشکل فوران آکنه یا فولیکولیت، می‌توانید از آنتی‌بیوتیک‌های موضعی استفاده کنید. برای رفع هرگونه لکه تیره (hyperpigmentation)، یک کرم موضعی مخصوص را با نظر پزشک امتحان کنید، این به عادی شدن رنگ پوست شما کمک می‌کند.

مشاوره قبل و بعد از حذف موهای زائد با لیزر

این دستورالعمل‌ها برای کمک به محافظت از پوست شما و کسب نتیجه مطلوب از جلسات درمانی شما ارائه شده است:

 1. همه ما می‌دانیم که خورشید اشعه‌های مضری مانند UVA و UVB را ساطع می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود حداقل یک ماه قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن مستقیم در معرض آفتاب خودداری کنید. البته اجتناب از آفتاب کاملاً غیرممکن است، به همین دلیل توصیه می‌شود از کرم ضدآفتاب کافی (SPF 30+) استفاده کنید.
 2. بهتر است حداقل چهار تا شش هفته از شیو کردن، اصلاح و واکس انداختن خودداری کنید.
 3. بعد از هر جلسه درمانی، به مدت ۲۴ ساعت از انجام ورزش خودداری کنید؛ زیرا ممکن است پوست‌تان دچار قرمزی و تورم شود. در صورت بروز این علائم می‌توانید از کمپرس خنک، ژل آلوئه ورا و کرم‌های تسکین‌دهنده استفاده کنید.
 4. از محصولات پوستی حاوی مواد تند مصرف نکنید، به خصوص اگر از لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت استفاده می‌کنید. موادی مانند اسید گلیکولیک، رتینوئیدها و بنزوئیل پراکسید می‌توانند پوست شما را نسبت به لیزرهای مورد استفاده حساس کرده و واکنش منفی ایجاد کنند.
 5. لیزر موهای زائد یک روش عالی برای از بین بردن موهایی از بدنتان است که نمی‌خواهید رشد کنند. زمان می‌برد، اما ایمن و مؤثر است. فقط مطمئن شوید که هنگام مشورت با متخصص خود، سوالات درستی را می‌پرسید. اگر رنگ پوست تیرهیا زیتونی دارید، نگران نباشید هیچ چیز شما را متوقف نمی‌کند. لیزرهایی وجود دارد که برای همه رنگ پوست و مویی طراحی شده‌اند، شما می‌توانید از لیزر موهای پوست برنزه با نظر پزشک بهره ببرید.

نتیجه‌گیری

با پیشرفت سریع فناوری لیزر موهای زائد، تکنیک‌های جدید و انواع لیزر در حال توسعه هستند. در حالی که لیزر موهای زائد در حال حاضر برای حذف موهای نیمه دائمی مورد تأییدFDA است، تعدد روش‌های درمانی، رنگ مو و پوست و لیزر مورد استفاده در طول درمان می‌تواند در کاهش قابل توجه و رشد مداوم مو به شما کمک کند.

در حالی که بیماران با رنگ پوست تیره باید در یافتنیک ارائه‌دهنده بسیار محافظه‌کارانه عمل کنند، لیزر درمانی (از هر نوع) احتمال بروز عوارضی را برای همه به همراه دارد. همه پزشکان از لیزریکسانی برای مراجعین خود استفاده نمی‌کنند، بنابراین اختصاص وقت برای تحقیق و مشورت با چندین ارائه‌دهنده به شما کمک می‌کند تا بهترین درمان را برای لیزر موهای پوست برنزه خود انجام دهید.

سوالات متداول

لیزر موهای زائد برای چه کسانی بهتر جواب می‌دهد؟

این روش درمانی برای آن دسته از افرادی که دارای موهای تیره و پوست روشن هستند، بهترین اثر را دارد. اما با پیشرفت فناوری و توسعه دستگاه‌های لیزر جدید، همه نوع افرادی با هر رنگ پوستی می‌توانند از نتایج لیزر بهره‌مند شوند.

لیزر موهای پوست برنزه چه عوارضی دربردارد؟

لیزر موهای زائد توسط افراد مبتدی و غیرمتخصص می‌تواند باعث بروز زخم و لکه‌های رنگی شود. اگر بعد از لیزر بدون هیچ محافظ و ضدآفتابی در معرض نور خورشید قرار بگیرید، با سوختگی و لکه‌های سفیدپوستی مواجه می‌شوید. در صورت عدم مراقبت‌های لازم پس از لیزر و دستکاری زخم‌ها با اسکار پوستی روبه‌رو خواهید شد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *