دستگاه-لیزر-الکس-دایود-2022
دستگاه-لیزر-الکس-دایود-2022

پیشرفت تکنولوژی‌های حذف موهای زائد با سرعتی دنبال می‌شود که پیگیری روزانه آن می‌تواند ما را با نکاتی جدید آشنا کند. هر روز خبری از تکنیک‌های جدید در این حوزه است و انواع جدیدی از دستگاه‌های  لیزر روانه بازار می‌شوند که با خود قابلیت‌ها و قدرت بیشتری را همراه می‌کنند. در حال حاضر مدت طولانی از تایید شدن حذف موهای زائد با لیزر از سوی مراکزی همچون FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) می‌گذرد اما همچنان این روش به عنوان درمانی قطعی شناخته نمی‌شود و احتمال بازگشتن موهای زائد با سطح پایین‌تر وجود دارد. این در حالی است که موضوعات جانبی مثل رنگ مو و پوست روی میزان کاهش آنها و یا دوران ماندگاری تاثیر مستقیم دارد و باید مواردی این چنینی را برای ارزیابی نهایی مورد توجه قرار دهید. مسئله‌ دیگری که برای انجام این کار مورد توجه قرار می‌گیرد، دستگاهی است که برای اجرای فرایند درمان از آن بهره گرفته می‌شود. یکی از قابل توجه‌ترین این محصولات دستگاه لیزر Alex Diode است که مجموعه‌ای از قابلیت‌های مناسب و کارساز را برای حذف موهای زائد پیش روی شما قرار می‌دهد و می‌تواند به عنوان گزینه‌ای کارآمد و البته مملو از امکانات جانبی شناخته می‌شود.

معرفی دستگاه لیزر الکس دایود 2022 (Alex Diode)

اگر کمی درباره انواع دستگاه‌های لیزر موجود در بازار تحقیق کرده باشید احتمالا با دو نام دایود و الکساندرایت مواجه شده‌اید. لیزرهایی که هر کدام تکنولوژی خاص خود را معرفی کرده و استفاده‌های متفاوتی از آنها صورت می‌گیرد. با این حال همواره موضوع مقایسه این دو تکنولوژی و این دو نوع دستگاه مورد بحث‌های بسیاری قرار گرفته و بد نیست به نتایج بررسی و مقایسه آنها با یکدیگر نگاهی داشته باشیم. در ابتدا باید به این مسئله اشاره کنیم که تکنولوژی دایود مورد استفاده در دستگاه لیزر Alex Diode به نسبت مدل‌های الکساندرایت کمی جدیدتر است و سعی شده در طراحی آن نگاهی به مشکلات گذشته شود. لیزر دایود در طول موجی بین 800 تا 810 نانومتر فعالیت می‌کند و با در نظر گرفتن بلند بودن آن توانایی نفوذ به لایه‌های عمیق پوست را در اختیار دارد. به شکل تئوری این موضوع باعث می‌شود که نه تنها ریشه‌های مورد مستقیما تحت تاثیر  قرا رگیرند بلکه از ایجاد مشکلات جانبی برای پوست نیز جلوگیری شود. استفاده از طول موج بالا در دستگاه لیزر Alex Diode به شکل کلی با هدف دوری کردن از آسیب‌های ثانویه پوست مورد توجه است و به نسبت لیزرهایی با طول موج پایین نقاط ضعف کمتری را در این مورد به خصوص و پراهمیت به نمایش می‌گذارد. بسیاری استفاده از لیزرهای دایود را به خصوص برای موهای پشت گردن و تیره پیشنهاد می‌کنند و اعتقاد دارند که این دست لیزرها بهترین عملکرد خود را در این نواحی به نمایش می‌گذارند.

مشخصات دستگاه لیزر الکس دایود 2022 (Alex Diode)

لیزرهای نوع الکساندرایت روی طول موج 755 نانومتری کار می‌کند و به شکل واضح از این لحاظ در مرتبه پایین‌تری نسبت به دستگاه لیزر Alex Diode قرار می‌گیرد. با این حال لیزرهای الکساندرایت به شکل برای کسانی توصیه می‌شود که رنگ پوستشان در درجه یک تا چهار قرار می‌گیرد. هرچه طول موج لیزر مورد استفاده پایین‌تر باشد به شکل خاص برای پوست‌های روشن‌تر توصیه می‌شود. از سویی باید به این مسئله اشاره کرد که هندپیس بزرگ‌تر لیزرهای الکساندرایت این فرصت را در اختیار درمان‌گر قرار می‌دهد که با سرعت بیشتری، منطقه بزرگ‌تری را پوشش داده و تحت درمان قرار دهند. به شکل کلی و با بررسی اطلاعات موجود متوجه می‌شویم که هر دو نوع دایود و الکساندرایت برای پوست‌های روشن کارایی دارند اما این که کدامیک خروجی و نتیجه بهتری را نمایش می‌دهند، تبدیل به موضوعی شده که محقق‌ها آن را مورد بررسی قرار داده‌اند. تحقیق صورت گرفته با بررسی 31 داوطلب زن و مرد که پوست بدنشان در درجه یک تا چهار قرار می‌گیرد شروع شده. در بازه‌های زمانی با اختلاف چهار هفته مجموعه هر کدام از داوطلب‌ها برای شش جلسه تحت درمان قرار گرفته و دست راست آنها با لیزر 755 نانومتری الکساندرایت و دست چپ توسط دستگاه لیزر Alex Diode مورد تابش لیزر بوده. نهایتا اما محققان نتیجه‌های به دست آمده را بعد از 6 جلسه مورد بررسی قرار داده و نهایتا وضعیت را بعد از گذشت 18 ماه از آخرین جلسه لیزر برای بار دیگر بررسی کرده‌اند.

نتایج به دست آمده از تحقیق توسط دستگاه لیزر الکس دایود 2022 (Alex Diode)

نتایج به دست آمده از تحقیق انجام شده ثابت می‌کند که هر دو لیزر موفقیت خوبی را از خود به جا گذاشته‌اند اما دستگاه لیزر Alex Diode با اختلاف اندکی توانسته بهترین نتیجه ممکن را روی 72.16 درصد داوطلب‌ها به نمایش در آورد. این در حالی است که اختلاف میان دایود و الکساندرایت بعد از گذشت 18 بیش از پیش شده و اعداد 71.90 و 73.71 درصد را نشان داده. با این تفاسیر می‌توان گفت که دستگاه لیزر Alex Diode نسبت به نمونه‌های الکساندرایت عملکرد کوتاه مدت و بلند مدت بهتری را ثبت کرده. از مجموع داوطلب‌ها، 62.5 درصد آنها اعتقاد داشته‌اند که استفاده از هر دو نوع لیزر در زمان درمان، دردهای اندکی را به همراه داشته اما اختلافی در سطح آن وجود ندارد. با این حال دست راست که با الکساندرایت مورد درمان قرار گرفته در اکثر اوقات سوختگی و قرمزشدگی بیشتری را از خود به جا گذاشته که باز هم نشان از برتری قابل توجه لیزرهای دایود دارد. در نهایت می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که حتی برای کسانی که رنگ پوست آنها در درجه یک تا چهار قرار می‌گیرد، لیزرهای دایود عملکرد بهتری را نشان می‌دهد. این در حالی است که برای پوست‌های تیره به شکلی استفاده زیاد از لیزر الکساندرایت توصیه نمی‌شود و دایود برای چنین افرادی به شکل کلی، گزینه به مراتب بهتری شناخته می‌شود.

 

نکاتی درباره استفاده از دستگاه لیزر الکس دایود 2022 (Alex Diode)

 

دایود الکس

قبل و البته بعد از عمل با استفاده از دستگاه لیزر باید نکاتی را مد نظر قرار دهید. قبل از عمل حتما باید موهای زائد را کوتاه کنید. اگر موهای زائد بیش از اندازه بلند باشند، انرژی لیزر به آنها جذب شده و شاهد تاثیرگذاری مناسب نخواهید بود. البته موهای زائد نباید از ریشه جدا شوند و به همین خاطر استفاده از واکس و شیوه‌های مناسب که مو را از ریشه جدا می‌کنند به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شوند. نکته بعدی این است که قبل و حتی بعد از عمل باید از نور خورشید دوری کنید. بهترین زمان برای انجام عمل لیزر برای رفع موهای زائد فصل زمستان است. پیشنهاد می‌شود که سه هفته قبل از عمل، ناحیه مد نظر نباید تحت تاثیر نور مستقیم خورشید قرار گرفته باشد. دلیل اصلی این مسئله نیز این است که باید تفاوت زیادی بین رنگ پوست و مو وجود داشته باشد. هر چه رنگ پوست تیره تر شده و به مو نزدیک شود تاثیرگذاری لیزر کاهش پیدا کرده و احتمال به وجود آمدن عوارض جانبی نیز افزایش پیدا می‌کند. بعد از عمل نیز نباید در نور مستقیم خورشید قرار بگیرید و حتما نیز باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود که بعد از عمل حداقل تا 48 ساعت از فعالیت‌های ورزشی دوری کنید. سطح پوست در عمل لیزر آسیب می‌بیند. پوست به زمانی برای ترمیم نیاز دارد. ورزش باعث افزایش دمای بدن می‌شود. به همین دلیل مناسب است که در این مدت کوتاه از ورزش دوری کرده و همچنین وارد استخر، سونا و جکوزی نیز نشوید.

روش عملکرد دستگاه لیزر الکس دایود 2022 (Alex Diode)

دستگاه لیزر برای درمان از نور استفاده می‌کند. این نور روی سطح پوست تابیده خواهد شد و با تبدیل به انرژی حرارتی ریشه مو را نابود می‌کند. البته لیزر نمی‌تواند موهای زائد را به صورت کامل و دائمی نابود کند اما رشد مجدد آنها را با دشواری همراه خواهد کرد. به همین خاطر موهای زائد کاهش پیدا کرده، رشد آنها بسیار دیرتر رخ داده و بعد از رشد نیز رنگ آنها روشن بوده و ضخامت نیز کاهش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر می‌توان گفت که لیزر ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به شیوه‌های سنتی دارد که حداکثر چند هفته مانع رشد مو خواهند شد. هر جلسه درمانی به حداکثر سی دقیقه زمان نیاز دارد. سطح مقطع پوستی که باید تحت درمان قرار گیرد، تعیین کننده زمان مورد نیاز است. نقاط بسیار کوچک مثل گونه صرفا در چند دقیقه درمان می‌شوند اما نقطه‌ای مثل کمر برای درمان به حداکثر سی دقیقه زمان نیاز دارد. البته صرفا با یک جلسه درمانی نخواهید توانست به نتیجه مد نظر برسید. هر فرد به صورت میانگین به سه تا هشت حلسه درمانی نیاز دارد.

نواحی قابل استفاده در زمان استفاده از دستگاه لیزر الکس دایود 2022 (Alex Diode)

لیزر می‌تواند روی نقاط مختلف از بدن استفاده شود. شاید تنها استثنا در زمینه استفاده از دستگاه لیزر، چشم و منطقه اطرف آن است. بهترین افراد برای رسیدن به نتیجه مناسب برای رفع موهای زائد کسانی هستند که ترکیب رنگ پوست روشن و موهایی تیره دارند. البته حالا با پیشرفت تکنولوژی تفاوت زیادی وجود ندارد و با استفاده از دستگاه لیزر Alex Diode افرادی با پوستی تیره نیز می‌توانند از این راهکار استفاده کنند. البته با تمام نکات اشاره شده هنوز هم استثنائاتی وجود دارد. برای مثال افرادی با رنگ موهای روشن مثل بلوند، سفید و خاکستری نخواهند توانست به نتیجه مناسبی برسند. همچنین موهای قرمز نیز نتیجه مناسبی را ارائه نمی‌کنند. هزینه‌های مربوط به استفاده از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد می‌تواند بسیار متفاوت باشد. هر کلینیک بنا به خدمات و نوع لیزر قیمتی کاملا متفاوت دارد. باید به این نکته توجه داشته باشید که شاید استفاده از دستگاه لیزر در نگاه اول بسیار گران قیمت باشد اما با دید کلی و توجه به آینده، این شیوه می‌تواند حتی باعث شود که شما در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. شیوه‌های سنتی ماندگاری زیادی ندارند و شما مجبور خواهید بود که هر چند روز یا حداکثر چند هفته هزینه‌هایی را در این زمینه انجام دهید. با استفاده از لیزر می‌توانید تا ماه‌ها شاهد رشد موهای زائد نباشید.

 

دایود الکس

کاربرد لیزر الکس دایود

 1. جوان‌سازی پوست و موزدایی
 2. درمان مؤثر ضایعات مربوط به رنگدانه ­ها
 3. درمان مؤثر ضایعات عروقی

ویژگی های لیزر الکس دایود

 • قدرت ۳۰۰ میلی متری را دریافت می کند و خروجی پایدار را با فرکانس بالا تامین می کند در نتیجه ثبات بالا، طول عمر طولانی و نتیجه درمان عالی دارد
 • پروب ها با ماژول نیمه هادی سرد می شود و می تواند محل مداوا را به طور کامل خنک نگه دارد
 • کاربرد ساده لیزر با استفاده از فیبرهای نوری هوشمند
 • قابلیت تنظیم نقطه بین ۳ تا ۱۰ میلی متر
 • از صدمه رساندن به اپیدرم محافظت می کند

نقد و بررسی دستگاه لیزر دایود الکس 2022

استفاده از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد بدن به عنوان یکی از زیر شاخه‌های عمل‌های زیبایی پوست شناخته می‌شود. البته این شیوه نیازی به انجام جراحی ندارد. این عمل زیبایی سرپایی توسط دستگاه لیزر در حال حاضر از محبوبیت زیادی برخوردار است. البته این محبوبیت چندان دور از انتظار نبود. دستگاه لیزر  در طول چند دهه گذشته دستگاه‌های لیزر با پیشرفت علم، بهبود پیدا کردند و حالا می‌توانند جایگزین نسبتا مطمئنی برای راهکار های سنتی مثل تیغ و یا واکس باشند.

همانگونه که اشاره شد، دستگاه لیزر با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن بسیار مطمئن ظاهر می‌شود. مخاطرات استفاده از این شیوه درمانی به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده و حالا می‌توان گفت که استفاده از دستگاه لیزر برای کاهش موهای زائد بسیار امن است. این دستگاه‌ها می‌توانند با دقت بسیار بالایی باعث کاهش رشد موهای زائد در رنگ پوست‌های مختلف شوند. این کار در حالی انجام می‌شود که عوارض جانبی تقریبا مشاهده نمی‌شوند. در حال حاضر هزاران نفر در سطح جهان برای رفع موهای زائد بدن خود از دستگاه لیزر استفاده می‌کنند. بسیاری از گزارش‌های ارائه شده توسط این افراد حاکی از این است که دستگاه لیزر توانسته تا تاثیرگذاری بسیار خوبی داشته باشد و در کنار آن عوارض جانبی بسیار کمی گزارش شده است.

عملکرد دستگاه لیزر دایود

دستگاه لیزر دایود دقت بسیار خوبی برای رفع موهای زائد با رنگ تیره دارد. دستگاه لیزر دایود می‌تواند موهای زائد تیره رنگ روی پوستی با رنگ روشن را برطرف کند و تقریبا هیچ محدودیتی برای استفاده از آن در نقاط مختلف بدن وجود ندارد. رشد موهای زائد در افراد مختلف بسیار متفاوت است. برای مثال بانوان برای درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر بیشتر روی صورت، پاها و دستان استفاده می‌کنند. نواحی استفاده از دستگاه لیزر در مردان کمی متفاوت است. مردان از دستگاه لیزر روی سینه، کمر و شانه استفاده می‌کنند. تنها محدودیتی که برای استفاده از دستگاه لیزر وجود دارد، چشم، داخل گوش و بینی است.

رفع موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر دایود چگونه عمل می‌کند؟

 به صورت کلی باید گفت که دستگاه‌های لیز به عنوان نوعی از پرتودرمانی دسته بندی می‌شوند. در این شیوه پزشک برای رفع و یا کاهش موهای زائد بدن بیمار از پرتو لیزر استفاده می‌کند. نور لیزر با استفاده از دستگاه و هند پیس مخصوص روی پوست تابیده می‌شود. این نور توسط پوست جذب شده و تبدیل به انرژی حرارتی می‌شود. این حرارت سپس به فولیکول یا ریشه مو رسیده و به آن آسیب وارد می‌کند. بدین ترتیب از رشد مجدد موهای زائد جلوگیری می‌شود. راهکارهای سنتی مانند شیو با استفاده از تیغ یا واکس تاثیرگذاری خوبی برای رفع موهای زائد دارند اما معایب آنها باعث می‌شود که فرد نسبت به انجام آنها دلسرد شود. در ابتدا باید به ماندگاری بسیار کمی این راهکارها اشاره کرد. راهکارهای سنتی نیاز به تکرار دارند و این مورد می‌تواند باعث خستگی و اتلاف وقت شود. استفاده از دستگاه لیزر همانند راهکارهای سنتی به صورت بی وقفه نتایج را به بیمار ارائه نمی‌کند اما ماندگاری بسیار زیادی آن (از چند ماه تا چند سال) باعث می‌شود تا افراد علاقه بیشتری نسبت به انجام آن داشته باشند. ماندگاری بسیار زیاد نتایج به دست آمده توسط دستگاه لیزر باعث شده تا در چند سال گذشته تقاضا برای انجام این شیوه درمانی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

 

دایود الکس

ماندگاری بیشتر با استفاده از دستگاه لیزر

همانگونه که اشاره شد، استفاده از دستگاه لیزر برای کاهش موهای زائد در چند سال گذشته از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده است. توجه بیشتر به ظاهر و زیبایی به خصوص در بانوان باعث شده تا این صنعت پیشرفت کند و حالا افراد حاضر هستند تا هزینه بیشتری برای بدنی عاری از هرگونه موهای زائد انجام دهند. ماندگاری بسیار زیاد نتایج به دست آمده با استفاده از دستگاه لیزر باعث شده است تا از آن به عنوان راهکاری نسبتا دائمی یاد شود. واکس یا شیو با استفاده از تیغ نمی‌توانند از لحاظ ماندگاری با لیزر مقابله کنند. واکس که یکی از ماندگار ترین راهکارهای سنتی است، نتایجی تا حداکثر چند هفته را به فرد ارائه می‌کند. در حال حاضر بسیاری از متخصصان پوست در سرتاسر جهان، استفاده از دستگاه لیزر را به جای شیوه‌های سنتی به بیماران پیشنهاد می‌کنند.

دستگاه لیزر چگونه به رفع موهای زائد کمک می‌کند؟

هماهنگونه که اشاره شد، رفع موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر جز عمل‌های سرپایی و زیبایی دسته بندی می‌شود. همچنین این دستگاه ساختاری بسیار شبیه به پرتودرمانی دارد. دستگاه‌های لیزر به صورت عمومی با استفاده از یک تقویت کننده، نور لیزر را به صورت پوست می‌تابانند. این نور سپس در سطح پوست جمع شده و به انرژی حرارتی تبدیل می‌شود. این حرارت به عمق پوست نفوذ کرده و در نهایت توسط فولیکول مو جذب می‌شود. این فرآیند باعث ایجاد آسیب به فولیکول می‌شود و در نهایت باعث کاهش رشد موهای زائد می‌شود. لیزر‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها برای درمان پوست و مو با رنگ‌های مختلف به کار می‌روند. باید گفت که دستگاه لیزر صرفا در یک جلسه درمانی نمی‌تواند به بیمار کمک کند. معمولا برای رسیدن به نتیجه مناسب نیاز است که بیمار چندین جلسه درمانی مختلف را پیگیری کند که میان آنها فاصله زمانی وجود دارد. برخی از افراد بعد از انجام عمل با عوارض جانبی نه چندان مهم و سطحی روبرو می‌شوند که نیازی به درمان ندارند و به صورت خودکار رفع می‌شوند. البته شیوه‌هایی برای نگه داری از پوست وجود دارد که باعث می‌شود ظهور عوارض جانبی بعد از عمل به حداقل برسد. شاید انجام هم پروتکل‌های مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه خوب در عمل لیزر دشوار به نظر برسد اما در سمت مقابل نتایج به دست آمده، ارزش آن را خواهد داشت.

تعداد جلسات درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر

قبل از اینکه به تعداد جلسات مورد نیاز اشاره کنیم باید به نقاط مختلف بدن بپردازیم. لیزر امکان استفاده در همه نقاط بدن به جز اطراف چشم، داخل بینی و گوش را داراست. تعداد جلسات مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه مناسب از درمان لیزر به نکات مختلفی بستگی دارد. در ابتدا باید گفت که هر کدام از نقاط بدن تعداد جلسات مختلفی را برای رسیدن به نتیجه نیاز دارند. تراکم مو و البته ضخامت آن نیز تاثیر زیادی در تعیین تعداد جلسات دارد. به صورت متوسط برای رسیدن به نتیجه متناسب هر فرد تقریبا به چهار تا شش جلسه درمانی نیاز دارد. البته همه چیز قطعی نیست. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در میان هر جلسه درمانی حداقل به یک ماه تا یک ماه و نیم استراحت نیاز است. برخی از نقاط حساس بدن، حتی به زمان بیشتری بین جلسات نیاز دارند. این مقدار استراحت برای نقاط حساس می‌تواند حتی به دو ماه و نیم نیز افزایش پیدا کند. به همین خاطر است که لیزر درمان کوتاه مدتی نیست و بیمار باید حتما به درمان بلند مدت پایبند باشد. البته این درمان بعد از تکمیل شدن فرآیند اصلی می‌تواند حتی تا سال‌ها ماندگار باشد.

افزایش محبوبیت استفاده از دستگاه لیزر برای کاهش موهای زائد

باید گفت که دستگاه لیزر اولین عمل زیبایی است که نیازی به جراحی ندارد. عدم نیاز به جراحی باعث شده تا نیازی به استراحت بعد از انجام درمان نباشد و فرد بتواند به راحتی کارهای روزمره خود را انجام دهد. عدم نیاز به استراحت نیز در ادامه باعث شده تا این راهکار درمانی به شدت مورد توجه قرار گیرد. عمل لیزر در چند سال گذشته توانسته حتی از بوتاکس پیش بگیرد. بیشتر افرادی که از دستگاه لیزر استفاده می‌کنند بین بیست تا سی سال سن دارند. در کشورهای پیشرفته، دستگاه لیزر به حدی از محبوبیت رسیده است که بسیاری از افراد آن را با راهکارهای سنتی جایگزین کردند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر مدل‌های مختلفی از لیزر وجود دارد که پزشک‌ها برای درمان بیماران مختلف از آن استفاده می‌کنند. می توان از دستگاه لیزر Pelo Diode Laser به عنوان یکی از این محصولات اشاره کرد. این دستگاه با ساختاری بسیار پیشرفته حتی از دستگاه خنک کننده اختصاصی استفاده می‌کند که درد را در هنگام درمان به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. این دستگاه همچنین سرعت بسیار خوبی در حین درمان دارد و می‌تواند سطح مقطع بزرگی از پوست را در زمانی ناچیز تحت درمان قرار دهد. این دستگاه همچنین ساختاری بسیار خوب و مدرن برای استفاده در کلینیک دارد و پزشکان می‌توانند طیف وسیعی از رنگ‌های پوست و مو در بیماران را تحت درمان قرار دهند. Pelo Diode Laser از طول موج 808 نانومتری استفاده می‌کند. این طول موج باعث می‌شود که امکان درمان موهای زائد روی پوست‌هایی با رنگ روشن و حتی پوست‌هایی نسبتا تیره به وجود آید. دستگاه خنک کننده داخلی همچنین به پزشک اجازه می‌دهد تا درمانی بسیار خوب را به بیمار ارائه کنند.

درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر برای چه افرادی مناسب است؟

درمان لیزر با استفاده از دستگاه‌های مختلف تقریبا یک راه را دنبال می‌کنند و آن هم تحت تاثیر قرار دادن فولیکول است. رنگ پوست و مو تاثیر بسیار زیادی در حین درمان دارد. بهترین ترکیب رنگی، پوستی با رنگ روشن و موهای زائد با رنگ تیره است. این ترکیب توسط لیزر‌های مختلف به خوبی تحت درمان قرار می‌گیرد و در انتها نیز افرادی که دارای این ترکیب رنگ پوست و مو هستند بهترین نتیجه را دریافت خواهند کرد. یکی از معایب دستگاه لیزر، عدم توانایی در درمان موهای رنگ روشن، بلوند قرمز و سفید اسو. بر اساس جدول Fitzpatrick بهترین کاندیداهای درمان لیزر پوست‌هایی با رنگ یک تا سه هستند. رنگ های چهار تا شش نیز امکان درمان با استفاده از لیزر ND:Yag را دارند اما به احتمال زیاد نتیجه مناسبی را دریافت نخواهند کرد و در برخی از موارد درمان به صورت کلی انجام نمی‌شود.

لینک های مرتبط :

معرفی دستگاه لیزر پلاتینیوم

معرفی دستگاه لیزر پلاتینیوم پلاس

معرفی دستگاه لیزر تیتانیوم

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

فرق دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت و دایود دو نوع دستگاه لیزر هستند که در زمینه‌های مختلفی از جمله پزشکی و زیبایی استفاده می‌شوند. این دو نوع دستگاه با هم در تکنولوژی و اصول کاری متفاوت هستند. دستگاه لیزر دایود با استفاده از یک سری دیود‌های نیمه‌رسانا و تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی نوری، امواج لیزر را تولید می‌کند. این دستگاه در زمینه‌ی زیبایی برای حذف موهای زائد و درمان بیماری‌های پوستی مانند لکه‌های پوستی و آکنه نیز استفاده می‌شود. دستگاه لیزر الکساندرایت هم با استفاده از یک کریستال سافیر به انرژی الکتریکی، امواج لیزر را تولید می‌کند. این دستگاه معمولاً برای حذف خال‌های صورت، لکه‌های پوستی، حذف موهای زائد و برداشتن خالکوبی‌های پوستی استفاده می‌شود. بنابراین، دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت در زمینه‌هایی مثل پزشکی و زیبایی استفاده می‌شوند و اختلافاتی در تکنولوژی و اصول کاری آنها وجود دارد.

از نظر بالینی تفاوت بارزی که بین این دو دستگاه وجود دارد تماسی بودن و غیر تماسی بودن آنهاست. در دستگاه لیزر دایود به صورت تماسی موهای زائد حذف می شود و در دستگاه الکساندرایت به صورت غیر تماسی موهای زائد را برطرف می کند. از دیگر تفاوت های ظاهری می توان به رولی بودن دستگاه دایود و شاتی بودن دستگاه الکساندرایت اشاره کرد که دستگاه لیزر دایود با فرکانس بالا عمل می‌کند و دستگاه لیزر الکساندرایت با فرکانس های پایین عمل لیزر را انجام می دهد. در ادامه به تفاوت های دیگر این دو دستگاه اشاره می کنیم:

 • طول موج: لیزر الکساندرایت جز خانواده لیزر های با حالت جامد است که پرتوهای ساطع شده آن طول موج پایدار دارد و ۷۵۵ نانومتر می باشد. در حالی که لیزر دایود نیمه هادی است و پرتوهای ساطع شده آن طول موج متغیر دارد و ۷۵۰ تا ۱۰۶۴ نانومتر خواهد بود.
 • سیستم خنک کننده: سیستم خنک کننده لیزر الکساندرایت به صورت گازی است و گاز نیتروژن روی بدن اسپری می شود. اما سیستم خنک کننده لیزر دایود به صورت تماسی است و این قسمت در سر هندپیس تعبیه شده است و با پوست بدن در تماس است.
 • تعداد جلسات درمان: تعداد جلسات در لیزر الکساندرایت بین ۴ تا ۶ جلسه است و مدت زمان کوتاه تری دارد. لیزر دایود تعداد جلسات بین ۶تا ۸ جلسه متغیر است. همچنین به دلیل بزرگ بودن پنجره اپتیکی لیزر دایود سرعت انجام کار نسبت به دستگاه لیزر الکساندرایت بیشتر خواهد بود.
 • هزینه مصرفی: الکساندرایت هزینه مصرفی بالاتری نسبت به دایود دارد. قطعاتی مثل فیبر نوری، لامپ، قطعات الکترونیک قطعات اپتیک در دستگاه لیزر الکساندرایت قطعات پر مصرفی محسوب می شوند. در صورتی لیزر بار دستگاه قطعه مصرفی به صرفه ایست و در طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد و کمتر نیاز به تعویض دارد.

 

 

مقایسه دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت
طول موج لیزر الکساندرایت پایدار است و جز خانواده لیزر های جامد محسوب می شود( ۷۵۵ نانومتر) لیزر دایود نیمه هادی است و طول موج متغیر دارد( ۷۵۰ تا ۱۰۶۴ نانومتر)
هزینه مصرفی لیزر الکساندرایت نسبت به دایود بالاتر است. قطعات مصرفی لیزر دایود کمتر نیاز به تعویض دارد.
تعداد جلسات لیزر الکساندرایت بین ۴ تا ۶ جلسه است. تعداد جلسات لیزر دایود بین ۶ تا ۸ جلسه می باشد.
سیستم خنک کننده الکساندرایت گازی است و به صورت افشانه ای عمل می کند. سیستم خنک کننده دایود به صورت تماس با بدن می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *